Jdi na obsah Jdi na menu
 


30 let kronikářské práce

10. 11. 2007

30 let kronikářské práce.  

Před 30 ti lety, dne 1.června 1977 byl ing.František Záhora ustanoven kronikářem obce Černá v Pošumaví.V té době nebyly k dispozici žádné staré kroniky a tak začal úplně od začátku, hledal materiály o historii a o všem co se týkalo naší obce.Především však začal zapisovat události jednotlivých let a to počínaje rokem 1976.Činnost kronikáře vykonával až do poloviny roku 1990, kdy v souvislosti s pracovním vytížením požádal o uvolnění z této funkce.Za tuto dobu však sepsal ručně redisperem 726 stran formátu A3 a shromáždil nespočetné množství výstřižků, týkajících se naší obce, fotografií a dalšího materiálu.  Po volbách v roce 2002 byl požádán vedením obce, aby opět pracoval jako kronikář, na což již jako důchodce přistoupil.Zpětně pak sepsal všechny chybějící roky od r.1990 a pokračuje dosud.Za toto období sepsal, nyní již na počítači, celkem 1 063 stran textu a vložených fotografií.Veškerá tato práce je k dispozici na internetových stránkách Obce Černá v Pošumaví.Vedle své vlastní činnosti přepsal i přeložené staré německé kroniky a v současné době pracuje na přepisu  své první ručně psané kroniky.Fotografie, které byly k dispozici, kronikář skenuje a ukládá do paměti počítače, stejně jako ukládá i fotografie, které byly pořízeny obecním digitálním fotoaparátem.V současné době je k dispozici u kronikáře celkem 6 040 fotografií, které rozdělil tématicky a nahrál na CD nosiče. Vedle této práce pravidelně přispívá do Zpravodaje obce, od r.2002 to bylo již 55 článků. Období 30 ti let je slušná doba a nebýt onoho přerušení, byl by to pořádný důvod k oslavě. I přesto však je nutno za tuto záslužnou práci pro obec ing.Františku Záhorovi poděkovat a popřát mnoho úspěchů a zdraví  pro vykonávání kronikářské práce i v dalším období.

  Jan Voldřich, starosta obce Černá v Pošumaví.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pohľadnica Vyšné Ružbachy

(milos81, 16. 11. 2008 17:56)

Dobrý večer želám, mám záujem o pohľadnicu Vyšných Ružbách, ktorú máte v tomto archíve.
Chcel by som si ju kúpiť ak je na predaj, lenže neviem na Vás kontaknú adresu.
Prosím Vás touto cestou o odpísanie na tento inzerát.
S pozdravom Šľachtovský