Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ještě ke slavnostem

7. 10. 2007

 

Ještě ke „ slavnostem“.

 

Léto již definitivně odzvonilo a tak nemá celkem význam se k němu vracet.Dnešní doba je tak rychlá, že vše právě uplynulé, je již téměř zastaralé.Přece jen se však musím vrátit k tzv.“ letním slavnostem“ obce.

 

 

Nevím jak to všechno začalo, kdo přišel s nápadem, že téměř každá obec musí mít své „ slavnosti“, „ kulturní léto „ a podobná, podle mého názoru uměle vynucená, letní programová představení.Chápu, že ve vnitrozemských obcích je určitá poutní,církevní a jiná tradice, která se desetiletí udržuje.Do naší obce jsme však přišli z různých konců republiky i odjinud a v německých tradicích se zde nepokračovalo.Troufám si říci,že naprostá většina obyvatel nemá k obci onen tradiční patriotský vztah.Nemáme pouť, neslavíme ani církevní ani světské svátky a tak se snažíme o poněkud „ násilný „ program.Výsledkem je pak nepatřičný zájem ze strany místních obyvatel, a to už vůbec nemluvím o osadách, a přestože se organizátoři a zejména starosta snaží, většina místních lidí slavnosti ignoruje.V hlavní den, kdy jsou různé atrakce na hřišti, uslyšíte spíše sekačky,pily,vrtačky a jiná zařízení.Ustřední téma s historickým šermem je ovšem s menšími obměnami stále stejné a láká nanejvýš děti a pár turistů.Snad ještě některé hudební skupiny měly návštěvnost, ovšem nechtěl bych tvrdit,že to bylo proto, že hrály po hospodách.Téměř naprosto zbytečná byla výstava kronik, fotografií a dalšího materiálu, když za dva dny jí navštívilo údajně šest lidí, což byli beze zbytku cizinci.

 

Nechci proto tímto tvrdit, že slavnosti jsou zbytečné, ale marná snaha organizátorů a slušné výdaje z obecní pokladny, nepřinášejí patřičný úměrný efekt.Jsem rád, že se v naší obci něco děje, chci věřit, že se situace zlepší a slavnosti se postupně stanou tradicí.Nemůžeme se spokojit v letním období pouze s návštěvou vietnamské tržnice a drahých tzv.pouťových atrakcí.Rád bych se dožil toho, aby zájem ze strany místních obyvatel byl mnohem větší.

 

                                                                                             Ing.Fr.Záhora  - 2004

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář