Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šumavský pramen

4. 10. 2007

 

Šumavský pramen a.s. 

Blíženské grafitové ložisko, jehož těžba byla ukončena v r.1998 a vytěžilo se zde přes čtvrt milionu suroviny, bylo značně zvodnatělé a důlní práce zachytily několikrát silné průvaly vod z rozsáhlých krasových dutin.Již v roce 1963 došlo při nafárání krasové dutiny na dole k průvalu vody na 2.patře.Později v osmdesátých létech byl na 3.patře zjištěn rozsáhlý kras s vydatným pramenem kvalitní pitné vody.Tlaková voda byla různým systémem regulována a čerpána, na dole byla činěna rozsáhlá bezpečnostní opatření, ale to už není námětem našeho článku.

 

V r.1997 přichází do oblasti firma, která začíná tuto kvalitní šumavskou vodu komerčně využívat a v říjnu téhož roku stáčí první vodu.Jedná se o „ Šumavský pramen a.s.“ se sídlem v Českých Budějovicích.V prostoru dolu Bližná čerpá firma kvalitní pramenitou vodu z vydatného zdroje, nacházejícího se v hloubce 70 m.Voda je potrubím dopravována ke stáčírně, není chemicky upravována a při stáčení se nepoužívají žádné konzervační látky.Voda má totiž optimální obsah minerálních látek a je vhodná pro přípravu kojenecké stravy, ale především nápojů pro všechny věkové skupiny obyvatel.

V současné době pracuje při stáčení a plnění pitné vody sedm zaměstnanců,kteří všichni jsou občany naší obce.Vedle této své hlavní činnosti musí provádět ještě další potřebné práce, především revize a údržby v podzemí dolu.Denně se zde stáčí 2 000 demižonů o obsahu 18, 9 l / tj. 5 galonů /.Demižony jsou vratné plastové nádoby uzavřené bezpečnostním ventilem.Rozvoz stočené vody se zajišťuje firemní distribucí, přičemž sklady má firma po celé republice.Kvalita vody musí zůstat stále vysoká, proto je týdně kontrolována Zdravotním ústavem České Budějovice.

Firma dodává zařízení pro výdej vody zvané Aquamat,které je určeno pro ohřev,chlazení a hygienický výdej přírodní stolní vody. Voda a zařízení není dodávána do obchodní sítě, ale je určena do podniků,firem a organizací a pozvolna i do domácností.

Cena za demižon / 18,9 l / při odběru přímo ze skladu činí 80 Kč a při dovozu domů 120 Kč.Ceny přístrojů se pohybují v rozmezí 3 – 5,5 tis.Kč podle výkonnosti přístroje.Výdejníky vody dodává firma za dotovanou cenu, podmínkou je však uzavření smlouvy na odběr vody po dobu 3 let.

Popřejme Šumavskému prameni a.s. a pracovníkům u zdroje na Bližné mnoho dalších úspěchů při výrobě ideálního nápoje pro každého. 

 

                                  Ve spolupráci s vedoucím provozu Radkem Bouškou zpracoval

                                                                           Ing.František Záhora - 2004

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář