Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vrtulky z Černé se představují

11. 10. 2010
Vrtulky  z Černé v Pošumaví se představují
 
                Taneční skupina Vrtule vznikla, jak sama její zakladatelka uvádí, vlastně úplně náhodou.
Při Základní škole v Černé v Pošumaví funguje několik zájmových kroužků, kde děti mohou rozvíjet svoji mimoškolní činnost a uplatnit své nadání a talent. Víme, že děti mají v této době mnoho zálib, všechno by chtěly vyzkoušet, do všeho se hrnou s chutí a tak, když zakladatelka budoucí skupiny zjistila, že tanec mezi kroužky chybí, měla okamžitě jasno.
                Její předpoklady se stoprocentně splnily a do nově vzniklého tanečního kroužku se okamžitě přihlásilo patnáct dětí ve věku od šesti do jedenácti let. To bylo v září r. 2009 a od té doby patří tanec k největším zálibám a koníčkům všech zúčastněných, kteří se dohodli na názvu skupiny – Vrtule.
                Vedoucí skupiny a zakladatelka Ája Suchánková měla pro vedení bohaté odborné zkušenosti, které získala na tanečních táborech Jindřicha Hesse a na několika dalších tanečních kurzech.
Děti od prvních okamžiků daly najevo, že je tanec baví, dokáží se při něm doslova „vyřádit“ a tak nároky na taneční dovednosti se postupně zvyšovaly. Začaly pravidelné tréninky, kde se děti učily pracovat s tělem, správně koordinovat pohyby a ve spojení s hudbou prožívat prostřednictvím tance své pocity, emoce, dojmy a představy.
                Od samého počátku však s dětmi pracovala jako trenérka nejen Ája Suchánková, ale i Miri Fillová, která má rovněž mnoho zkušeností ze sportovního aerobiku a ze skupiny mažoretek.Trenérky nejsou věkově příliš vzdálené a tak vzájemné vztahy mezi nimi a dětmi byly velmi přátelské, ovšem s  patřičnou dávkou respektu a autority.
                Děti z taneční skupiny byly rozděleny do dvou věkových kategorií a to DVK ( Dětská věková kategorie), kde jsou děti ve věku od 8,5 roku do 12, 5 let a kategorie MINI, která je určena dětem od pěti let věku.
                Protože všichni si určily cíl – bojovat a dosáhnout příznivých úspěchů – bylo nutno zajistit úroveň především na úseku choreografie. Toho se ujal od prosince 2009 Tomáš Suchánek, který má rovněž bohaté zkušenosti z tanců i z baletu, získal dokonce první místo na discomaratonu v roce 1998. Po třech měsících náročných tréninků, kdy děti přijaly heslo Tomáše, že „tancování bolí“, viděli trenérky i hlavní choreograf, že tanec předváděné sestavy je na slušné úrovni a rozhodlli, že dětem umožní účast v soutěži Master Cup 2009, která se konala 12. prosince v Českých Budějovicích a byla nominační soutěží na Mistrovství Evropy.
                TS Vrtule z Černé v Pošumaví zde vystoupila v soutěži disco dance se skladbou Wannabe od dívčí skupiny Spice Girls a v choreografii „La Primera Vez“, vylepšené choreografem Tomášem,  a hned se dostavil první velký úspěch. Děti ve složení Alena Holubová, Šárka Čertická, Samuel Suchánek, Klára Šabatková a Zuzana Šabatková předvedly před zaplněným sálem úžasnou show a vybojovaly si tím druhé místo a stříbrné medaile.
Zároveň se tak nominovaly na Mistrovství Evropy, které se konalo v květnu 2010 v Poreči v Chorvatsku.
                Účast na ME však není laciná záležitost, již předtím zastupitelstvo obce, jehož většina věřila v úspěch skupiny, poskytlo především dresy s emblémem obce a poté i finanční dotaci.
Postupně se našli i další sponzoři, kteří pomohli svými prostředky k uskutečnění toho, po čem děti nesmírně toužily.
Dne 11. května nastal onen vytoužený čas a taneční skupina Vrtule odcestovala do Poreče. Zde však byla již konkurence opravdu veliká, ovšem naši malí tanečníci, kteří   zde vystoupili ve své kategorii Disco dance,  skončili mezi sedmnácti skupinami na krásném třetím místě. Ovšem bylo to místo nepostupové a děti jej v samém počátku braly jako prohru a teprve později si všichni uvědomili, že po tak krátkém čase trvání skupiny, je to  vlastně velký úspěch.
                Tyto výsledky měly samozřejmě vliv i na stupňování dalšího zájmu ze strany dětí o účast ve skupině. V současné době tančí v kategorii DVK celkem 11 dětí a v kategorii MINI je jich 12.
V nejbližším období je zajištěno pořádání dvou vrtulkových workshoppů, nejbližší se uskuteční 22 – 24. října a zúčastní se jej lektoři z taneční skupiny ILLKNEES ze Strakonic, která vybojovala právě v chorvatské Poreči první místo.
Dále je naplánována první soutěž, které se vrtulky zúčastní a to 27. listopadu pod názvem „Let´ s Dance“ v Písku.
                Taneční skupina Vrtule se zaměřuje především na taneční styly disco, street, break a hip-hop. Především jejím představitelům patří dík za to, že děti dokázali přitáhnout, že podobně jako ve sportovním oddíle, se děti učí kromě pohybových aktivit i komunikaci, spolupráci a uplatnění své role ve skupině.
Zde je ovšem potřeba jmenovat i další účastníky, od října 2009 vypomáhá při trénincích jako asistentka Jana Rulíšková, pokud hlavní trenérky někdy chybí, a dále od září 2010 nastoupil jako dočasná výpomoc za zraněného Tomáše Suchánka rovněž již zkušený Jaroslav Ruso. Ten se věnoval electric boogie, své zkušenosti předává především skupině DVK.
                Některé členky týmu DVK – Šárka Čertická, Zuzana a Klára Šabatkovy již vyspěly v patřičnou úroveň tak, že mohou dělat pomocnice v týmu MINI.
Svými vystoupeními si taneční skupina Vrtule získala popularitu a tak by mělo být v zájmu všech rodičů, školy i obce, podporovat jejich aktivitu všemi směry.
Ke svému, ještě většímu rozvoji a dosažení dalších vynikajících výsledků by bylo velmi dobré, kdyby se našel hlavní podporovatel, jakýsi generální sponzor, kterého skupina hledá. Popularizace jeho jména i jména dalších případných sponzorů, z nichž je možno jmenovat některé podnikatele i soukromé osoby z Černé v Pošumaví a odjinud, to by byla jejich patřičná odměna za snahu pomoci dobré věci ve jménu našich dětí.