Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výročí v množině čísel

7. 10. 2007

 

Výročí v množině čísel.

 

ento článek bude poněkud hýřit čísly,ale matematice se věnovat nebude.Pouze si vypůjčím množinu tří čísel a to čísla :  tři   -  pět   - osm.Proč právě tato čísla ?To chci v následujících řádcích objasnit.

 T

 

Z matematického hlediska známe součet  3 + 5 = 8  anebo  35 + 53 = 88 a existuje ještě řada kombinací,kde se nám tato tři čísla objevují.Vybral jsem si je záměrně,abych jejich prostřednictvím přiblížil něco z historie naší obce.V dějinách obce Černá v Pošumaví ,ale i naší republiky,hrála vždy důležitou roli osmička / 8 /.Protože se nacházíme v letopočtu 2003 ,tak významná data končící osmičkou,tvoří rozdíl ,který je zakončen pětkou.

 

Začněme tedy rokem 1268,kdy se datuje vznik obce Černá,ale i Dolní Vltavice,Bližné a Mokré v tzv.“ Mokerském újezdu „ .Letos je to 735 let a kdo míní oslavovat,má k tomu důvod.Muckov se uvádí o něco později a to v roce 1518 a to je 485 let.

 

V roce 1568 založil třeboňský regent Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan v naší obci pivovar a to už je 435 let.

 

V roce 1648 byla Dolní Vltavice povýšena na městečko a nad ní směrem k Bližné byla postavena dřevěná kaple a vysázeny lípy.Ty mají dnes ve výšce 1 metru objem 527 cm,jsou to chráněné památné stromy a je jim úctyhodných 355 let.V tomtéž roce vydrancovali Švédové při svých nájezdech Pláničku.

 

V důležitém roce 1848 bylo v Čechách zrušeno nevolnictví a byla vytvořena samostatná obec Schwarzbach a jako správní obce i Bližná,Muckov,Plánička,Bednáře a Kyselov.Dolní Vltavice byla vyhlášena jako městys s právem trhovým a vlastním erbem.Letos je to 155 let.

 

Pak přišel rok 1918,vznikla Československá republika,ale tato oblast včetně naší obce byla odpůrcem samostatnosti a udržovala úzký styk s úřady v Linci.Uplynulo 85 let.

 

Rok 1938 byla obec na základě „ mnichovské dohody „ přičleněna k Německu – 65 let.

 

Rok 1948 nemusím ani připomínat,všichni známe – 55 let.

 

V roce 195 8 je napuštěna vybudovaná Lipenská přehrada a to už je 45 let.

 

V paměti máme i rok 1968,pokus o zavedení demokracie a tržního hospodářství – 35 let.

 

    Osmičky jsou nám tedy více než souzeny,pouze poslední důležitý letopočet 1989 se o jeden rok spletl.

 

Vzpomeňme proto v letošním roce na tato výročí v historii naší obce,většina z nich bude kulatější zase za 5 let.

 

F.Z. - 2003

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář