Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výskyt hub,ptactva a rostlin

10. 11. 2007
Výskyt hub, ptactva a rostlin.

 

 

 

 

Něco o houbách.

 

 

Naše oblast geomorfologicky spadá do Šumavského podhůří, což znamená odlišnost z hlediska i mykologického.Nenajdeme tu řadu hub vyskytujících se v pravé Šumavě, zejména např.těch,které cizopasí na padlých stromech.

 

 

Ovšem ty houby,které sbírá obyčejný houbař, jsou zde vesměs zastoupeny v běžném standartu jako v české krajině.

 

 

Okolí naší obce je ovšem zvláštní především výskytem vápencového podloží, půdy mají odlišné vlastnosti tím, že obsahují vápník a jsou zásadité.Na to velmi citlivě reagují některé druhy hub a tak je mykoflóra odlišná od běžné na kyselých či neutrálních půdách.

 

 

Lokality na vápencích jsou také poměrně výslunné a tak zde rostou mnohé teplomilné houby.Tak jako na ostatních pošumavských lokalitách byla i zde například nalezena jedovatá houba baňka velkokališná, která má miskovité, na okraji cípatě rozpukané plodnice s krásně hnědofialovým vnitřkem.

 

 

Na vápencích u Muckova byla nalezena i teplo a vápnomilná smrtelně jedovatá vláknice červenalá / patouillardova/.

 

 

Výskyt vzácného ptactva.

 

 

V roce 1984 bylo na břehu Lipenského jezera poblíž Černé v Pošumaví prokázáno Zd.Veselovským zcela ojedinělé zahnízdění morčáka bílého.Jedná se o jediné známé hnízdění této severské kachny u nás.Velmi vzácně zahnízdil rovněž na Lipně rybák obecný, jehož hnízdění bylo zjištěno v polovině 80.let v Olšinské zátoce u Černé v Pošumaví.

 

 

V době jarního či podzimního průtahu se zde objevují i další vzácní ptáci.Vícekrát zde byla na jaře pozorována nápadná volavka bílá, v květnu byla několikrát zjištěna hejna rybáků černých, na podzim se objevují potáplice severní a malé, hnízdící na skandinávských jezerech.

 

 

V polovině 70.let zde bylo pozorováno a chyceno několik chaluh pomořanských, u nás velmi vzácných severských ptáků příbuzných rackům.

 

 

V roce 1979 byli na počátku prosince pozorováni dva kormoráni chocholatí, hnízdící pouze na mořském pobřeží.

 

 

Vzácná orchidej.

 

 

Dnes už patrně vyhynulá vzácná drobná orchidej – toříček jednohlízný / Herminium monorchis/ byla na konci 50.let 20.století nalezena v okolí kamenolomu v Černé jako jediná lokalita.Jak už místo nálezu napovídá, rostla na vápencovém podloží, a v současnosti není znám její výskyt v žádné lokalitě v ČR.Je to rostlina 8 – 30 cm vysoká s drobnými bílými květy, kvetoucí v květnu až červnu.

 

 

Z publikace ŠUMAVA – Příroda,Historie,Život  2003     - vybral ing.F.Záhora

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář